Wielu z nas nie może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu lub kierowani rozsądkiem odrzucamy taką możliwość, by sporo zaoszczędzić, a przy okazji uniknąć problemów z awaryjnością nowego modelu. Do zakupu nowego auta nie zachęca też długi czas realizacji zamówienia, gdy tymczasem samochody z rynku wtórnego dostępne są od ręki. Nie dziwi zatem, że wciąż największy odsetek kierowców skłania się właśnie w ich stronę. Widać jednak przy tym pewną tendencję. Przy poszukiwaniach rzadziej bierzemy pod uwagę samochody uszkodzone z zagranicy. A szkoda, bo w pewnych aspektach mają niemałą przewagę zarówno nad tymi z rodzimego rynku, jak i określanymi jako bezwypadkowe.
Spis treści:
Pierwszy i chyba najważniejszy powód to cena. Samochody uszkodzone są tańsze niż ich nieuszkodzone odpowiedniki. Niejednokrotnie nawet okazuje się, że pokrywając koszty napraw, w portfelu zostaje więcej gotówki niż w przypadku zakupu auta nieuszkodzonego. Co więcej, nabycie pojazdu uszkodzonego to czasem jedyna szansa na wejście w posiadanie modelu, który w dobrym stanie byłby poza zasięgiem finansowym.
Spory problem w przypadku samochodów bezwypadkowych stanowi też brak pewności co do tego, czy nie są nim tylko z nazwy. Nierzadko określane tak pojazdy brały udział np. w niewielkiej stłuczce i zostały specjalnie przygotowane pod sprzedaż, by więcej na nich zarobić. O ile usunięcie usterek przez sprzedawce jest w porządku, to już brak informacji o zakresie i rodzaju wykonanych prac nie powinien mieć miejsca, a niestety takich sytuacji nie brakuje.
Poza tym dochodzi kwestia zweryfikowania jakości naprawy. Trudnym lub niemal niemożliwym jest ocenić, czy usterka została usunięta prawidłowo. Sporo mankamentów ujawnia się dopiero po czasie. Może się więc okazać, że konieczne będą poprawki, za które przyjdzie zapłacić z własnej kieszeni. Kupno samochodu uszkodzonego, w takim stanie, w jakim dotarł do kraju lub z ogłoszenia, w którym jasno opisano zakres wymaganych reparacji, jest zdecydowanie mniej ryzykowne. Widzisz, jakich prac wymaga auto i masz pełną kontrolę nad tym, jak i gdzie zostaną wykonane.
W przypadku samochodów uszkodzonych z zagranicy ważny jest jednak kraj pochodzenia. Dlaczego? Bo warunki, w jakich użytkowane było auto, i sposób jego eksploatacji mają bezpośrednie przełożenie na jego stan techniczny. Rosnąca świadomość w tym temacie sprawia, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się m.in. auta z Francji, Włoch, Belgii czy Holandii. O powodach, dla których warto kupić auto z kraju nad Sekwaną pisaliśmy szerzej w tym artykule: Samochody z Francji – 4 powody, dla których warto kupić auto z Francji. Niemniej krótko rzecz ujmując: tamtejsze auta są bogato wyposażone, mają zdrową blacharkę i w wyniku regularnego serwisowania często utrzymane są w dobrym stanie technicznym. Z racji tego że Francuzi robią krótsze codzienne trasy, stać ich na częstszą wymianę auta, a zamiast naprawiać samochody uszkodzone, wolą kupić nowe, nietrudno znaleźć model w dobrym stanie, z niskim przebiegiem i w atrakcyjnej cenie.
Oczywiście, jak w przypadku każdej używki, tak i przy zakupie samochodu uszkodzonego, trzeba zadbać o pewne kwestie, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.
Po pierwsze, umów się na oględziny. Obejrzyj samochód z zewnątrz, zajrzyj do środka, poproś o informację na temat zakresu wymaganych napraw i przedstawienie historii pojazdu. Jeśli trzeba, skorzystaj z możliwości sprawdzenia stanu technicznego auta na stacji diagnostycznej. W przypadku mocno uszkodzonego samochodu, który „nie jeździ”, może okazać się to dość problematyczne, ale jeśli tylko się da, skorzystaj z takiej opcji.
Po drugie, upewnij się, że sprzedający dysponuje pełną dokumentacją auta i ci ją przekaże, bo bez tego rejestracja pojazdu będzie niemożliwa. Kupując auto sprowadzone z zagranicy, powinieneś otrzymać przekreślony i podpisany dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu (jeśli takowa została wydana), umowę kupna sprzedaży, fakturę (my wystawiamy fakturę VAT marża, zwalniającą z 2% podatku w US) bądź paragon jako dowód zakupu. Umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać dane każdej ze stron, dane pojazdu, w tym markę, model, rok produkcji, numer silnika, VIN, kolor i przebieg, oraz informację o stanie faktycznym samochodu i uszkodzeniach, jakie posiada w dniu transakcji.
Po trzecie, dowiedz się, jak należy dopełnić formalności związanych z akcyzą, czy możesz skorzystać z kredytowania i w jaki sposób zakupiony samochód zostanie przetransportowany na wskazany przez ciebie adres. Jeśli uszkodzenia uniemożliwiają poruszanie się autem, sprzedawca powinien zapewnić przewiezienie go autolawetą.