Z roku na rok popularność aut sprowadzanych z Francji systematycznie wzrasta. I choć pojazdy z Niemiec wciąż mają największy udział w rynku wtórnym, to używki znad Sekwany plasują się tuż na drugim miejscu. Co powoduje, że Polacy coraz chętniej kupują samochody z Francji? I dlaczego warto wziąć je pod uwagę, planując nowy nabytek?
Spis treści:
Samochody z Francji – 4 powody, dla których warto się na nie zdecydować
Jakie modele francuskich samochodów Polacy wybierają najczęściej?
Jak i gdzie kupić samochody z Francji?
Samochody z Francji – 4 powody, dla których warto się na nie zdecydować
Istnieje kilka powodów, dla których warto rozejrzeć się za używanym autem z Francji, a najważniejsze z nich to:
- Cena – auta z Francji są często tańsze od ich odpowiedników sprowadzanych z innych państw zza zachodniej granicy. Dotyczy to zwłaszcza egzemplarzy docierających do kraju jako pojazdy uszkodzone, pochodzące z tamtejszych ubezpieczalni. Zaznaczyć przy tym trzeba, że w dużej mierze większość z tych aut wymaga jedynie napraw blacharsko-lakierniczych, usunięcia wgnieceń lub wymiany elementów poszycia (tak jak ma to miejsce w przypadku oferowanych przez nas samochodów z Francji), jednocześnie zachowując pełną lub niemal pełną sprawność. Poza tym ich mocną przewagę konkurencyjną stanowi stosunek ceny do jakości. W tym aspekcie na tle innych marek wypadają niezwykle atrakcyjnie.
- Niski przebieg – Francuzi nie lubią tracić czasu na dojazdy, a codzienna droga, jaką pokonują autem, to zwykle ta do pracy/szkoły/przedszkola czy na zakupy. Poza tym nie przywiązują się zbytnio do samochodów i często je zmieniają, zwłaszcza jeśli przytrafi się im stłuczka (zamiast naprawić auto, wolą kupić nowe). Z powyższych względów wiele aut charakteryzują niskie przebiegi. Nietrudno więc trafić na okazję kupna lekko uszkodzonego egzemplarza, które nie robiło zbyt wielu długich tras. Co więcej, auta we Francji podlegają regularnym przeglądom technicznym (odbywają się one co 2 lata), w trakcie których zapisywany jest aktualny przebieg samochodu. Łatwo więc zweryfikować i potwierdzić rzeczywisty stan licznika.
Renault Clio
- Dobry stan – samochody z Francji często są poobijane i mają zarysowane zderzaki (z reguły w wyniku parkowania) – temu nie da się zaprzeczyć. Ale w ostatecznym rozrachunku ich stan jest bardzo dobry. Pomijając uszkodzenia zewnętrzne, ich podwozie i karoseria mają zdrową blacharkę, a to niezwykle ważne, jeśli kupuje się auto z zamysłem długoletniego użytkowania. We Francji panuje ciepły, lekki klimat, toteż pojazdy nie są narażone na długotrwały kontakt z wilgocią i środkami do usuwania oblodzeń na jezdni, które stanowią główną przyczynę pojawiania się korozji i jej dalszego rozwoju. Co więcej, Francuzi bardzo dobrze zarabiają, więc stać ich na serwisowanie pojazdów, z czego w sumie dość często korzystają. Z racji tego, że stan podzespołów w aucie jest na bieżąco kontrolowany, a w razie potrzeby usterki są od razu usuwane/zużyte elementy wymieniane, rzadziej dochodzi do poważniejszych awarii.
- Bogate wyposażenie – samochody francuskich marek słyną z wygody, interesującego designu, przestronnego wnętrza oraz bogatego wyposażenia. W podstawowej wersji wielu modeli obecne są m.in. automatyczna dwustrefowa klimatyzacja, pełen pakiet poduszek powietrznych czy kilka różnych systemów bezpieczeństwa (np. ABS, BAS, ASR, ESP). W wielu przypadkach za samochód w tak bogatej opcji, jaką oferują popularne „francuzy”, u innego producenta trzeba by dużo więcej zapłacić.
Jakie modele francuskich samochodów Polacy wybierają najczęściej?
Według raportów IBRM SAMAR spośród francuskich aut używanych dostępnych na rynku Polacy najczęściej wybierają dwa modele: Renault Megane oraz Renault Clio. Natomiast w segmencie aut dostawczych o DMC do 3,5 tony niekwestionowanym liderem pozostaje Renault Master. Według danych PZPM za rok 2022 sporą popularnością cieszą się także marki Peugeot oraz Dacia, zwłaszcza modele Duster i Sandero, co w dużej mierze pokrywa się z preferencjami Europejczyków w zakresie kupna nowych samochodów. Peugeot 208, Dacia Sandero, Dacia Duster i Renault Clio to samochody z pierwszej 10 najczęściej kupowanych nowych aut w 2022 r. na Starym Kontynencie.*
Jak i gdzie kupić samochody z Francji?
To zależy. Auto z Francji można sprowadzić do kraju na własną rękę, ale wiąże się to z koniecznością dopełnienia szeregu formalności i dodatkowym nakładem finansowym w postaci m.in. pokrycia kosztów dojazdu i opłacenia całej logistyki przedsięwzięcia (dotrzeć na miejsce trzeba, a po oględzinach auta może okazać się, że nie zdecydujemy się na kupno). Powrót autem z Francji na kołach wymaga otrzymania tablic wywozowych, a to może potrwać do 2 dni, więc na ten czas potrzebne będzie zakwaterowanie. Niezbędne jest też wykupienie krótkoterminowej polisy OC, jeśli poprzednia wygasła. By ułatwić sobie zadanie, możliwe jest przewiezienie samochodu lawetą, niemniej skorzystanie z takiej opcji to kosz rzędu ok. 2000 zł, a czasem nawet więcej. Sporą niedogodnością może być też bariera językowa: nie każdy biegle posługuje się francuskim czy angielskim, co może rodzić trudności komunikacyjne. W ostatecznym rozrachunku sprowadzenie auta we własnym zakresie może okazać się po prostu nieopłacalne.
Zdecydowanie wygodniejszą opcję stanowi kupno auta bezpośrednio u dealera samochodowego. W jednym transporcie przewożonych jest kilka pojazdów, co pozwala rozłożyć całkowity koszt na wszystkie z nich. Cała procedura związana z dostarczeniem samochodu do kraju stoi po stronie sprzedawcy. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia oszczędności czasu i pewności, że wraz z dowodem zakupu otrzymasz komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji.
*Źródło: Mateusz Łubiński, Sprzedaż nowych aut w Europie w 2022 roku, https://www.wyborkierowcow.pl/najpopularniejsze-nowe-auta-w-europie-2022/, data dostępu: 16.06.2023 r.