Peugeot to francuski koncern motoryzacyjny istniejący na rynku od 1810 r. Dziś jest jednym z największych na świecie producentów samochodów, mało kto jednak wie, że w pierwszych latach swoje działalności marka zajmowała się wytwarzaniem młynków do kawy i rowerów. Aktualnie ma w ofercie mnóstwo cieszących się popularnością modeli, cenionych przez użytkowników m.in. za ciekawą stylistykę, komfort podróżowania, niezawodność i osiągi. Wśród nich są i takie, które zaskarbiły sobie szczególną sympatię kierowców. Dziś przedstawiamy piątkę najbardziej lubianych modeli stworzoną w oparciu o wyniki sprzedażowe, zarówno nowych egzemplarzy, jak i pochodzących z rynku wtórnego.
Spis treści:
To najlepiej sprzedający się model marki. Na rynku od 2012 r. W 2015 r. przeszedł face lifting, a od 2019 r. w sprzedaży dostępna jest II generacja. Produkowany w dwóch wersjach nadwozia: 3- i 5-drzwiowej, choć ta druga jest zdecydowanie częściej spotykana. Auto wyróżnia się ładną prezencją i jakością wykonania.
Zgrabny, charakterny, odporny na korodowanie, co w naszym klimacie ma niemałe znaczenie. Ciekawy stylistycznie, a przy tym zwinny. Doskonale odnajduje się w przestrzeni miejskiej: wygodnie nim parkować i pokonywać wąskie przejazdy. To auto tanie w utrzymaniu (mało pali, a naprawy nie są kosztowne), solidne i niezawodne. Wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne i trwałe silniki (zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne), na tle których wyróżnia się zwłaszcza diesel 1.6 HDi.
Dobre wrażenie robi też wnętrze. Wykończone wysokiej jakości materiałami, dzięki którym środek trzyma poziom premium. Model jest pierwszym, w którym zastosowano nietypowy projekt deski rozdzielczej tzw. i-Cockpit, w którym zegary wysunięte są względem kierownicy i położone powyżej jej górnej linii.
W lutym 2015 r. bazowa wersja przeszła skromny face lifting obejmujący głównie pas przedni. W środku natomiast pojawiły się: nowy wyświetlacz systemu multimedialnego oraz nowe listwy dekoracyjne. Do oferty wszedł także pakiet stylistyczny GT Line, w ramach którego można było zamówić pół-skórzane fotele i 17-calowe felgi.
W 2019 r. na rynek trafiła II generacja, w której zmianie uległy proporcje – samochód stał się dłuższy i szerszy. Za sprawą ostrzejszych kantów bryły samochód nabrał „agresywniejszego” charakteru. II wersja wypuszczona została tylko jako 5-drzwiowy hatchback. Dostępna jest w wersji benzynowej, wysokoprężnej i – po raz pierwszy – elektrycznej (e-208). W 2020 r. pojazd zdobył tytuł „Europejskiego Samochodu Roku”, wyprzedzając na podium Teslę Model 3 oraz Porsche Taycan.
Jeżeli chodzi o Peugeota 208 to dość dobrze wyposażony i zadbany egzemplarz można kupić na rynku wtórnym w kwocie do 20 tys. zł.
Peugeot 3008 zadebiutował w 2009 r. jako kompaktowy crossover z cechami minivana. W pełnoprawnego SUV-a zamienił się dopiero w 2016 r., gdy na rynku ukazała się II generacja. Od 2023 r. w sprzedaży dostępna jest III wersja modelu. Pojazd ma napęd na przód (4×4 ma tylko hybryda), dostępny jest w wersji benzynowej, wysokoprężnej, hybrydowej (plug-in) i elektrycznej.
Peugeot 3008 to auto duże, przestronne i świetnie wyposażone. Model przypadł do gustu kierowcom głównie za sprawą zgrabnej, ale śmiało nakreślonej linii z mnóstwem smaczków, oraz dużych przeszkleń, dzięki którym kabina jest dobrze doświetlona i widna. Na plus jest także doskonale zaprojektowane wnętrze, które nie dość, że zapewnia wygodę, to zaopatrzone jest w mnóstwo przydatnych schowków. Interesująco wygląda zwłaszcza deska rozdzielcza, której futurystyczny kształt przywodzi na myśl projekty lotnicze. Samochód ma pojemny bagażnik. Ponadto wyposażony został w liczne rozwiązania podwyższające bezpieczeństwo jazdy, w tym systemy ostrzegania i kilka poduszek powietrznych (w standardzie II generacji jest aż 6). W testach zderzeniowych Euro NCAP model uzyskał najwyższą ocenę.
W 2011 r. do sprzedaży trafia odmiana hybrydowa (Hybrid4 Technology), w której 2-litrowy silnik HDi napędza przednie koła, a elektryczny – tylne, ale tylko w razie potrzeby. 5 lat później na rynku ukazuje się II generacja zbudowana na modułowej platformie EMP2, tej samej, na której powstał Peugeot 308. W odróżnieniu od poprzednika auto jest niższe, krótsze, ma mniejszą powierzchnię szyb i wyrazistszy design. Pas tylny zyskuje bardziej sportowy charakter, a wnętrze nabiera jeszcze nowocześniejszego charakteru, m.in. za sprawą i-cockpitu. Zresztą środek sam w sobie prezentuje wysoką jakość wykonania.
W II generacji stosowanych jest 6 wersji napędowych, przy czym najbardziej udane, trwałe i oszczędne są diesle 1.6 i 2.0 HDi. Auto wygodnie się prowadzi, nie przechyla się na zakrętach, co nierzadko zdarza się w pojazdach z tego segmentu. Co charakterystyczne dla projektów Peugeota – auto nie wykazuje skłonności do korodowania, a ceny części zamiennych są przyzwoite, więc koszty napraw plasują się na umiarkowanym poziomie.
Peugeot 206 to przełomowy model marki, który wprowadził do gamy produktów powiew świeżości i szereg rewolucyjnych zmian konstrukcyjnych. Dotychczasowe ostre, kanciaste kształty zastąpiono obłymi, opływowymi liniami, mnóstwem przetłoczeń i wcięć. Natomiast charakteru całości nadawały skośne przednie lampy oraz wąska atrapa chłodnicy.
Model ukazał się na rynku w wersji 3- i 5-drzwiowej jako hatchback. Początkowo dostępny był tylko w opcji benzynowej, ale z czasem gamę jednostek uzupełniły silniki wysokoprężne. Stopniowo też pojawiły się inne wersje nadwozia: najpierw cabrio-coupe z elektrycznie składanym sztywnym dachem, później limitowana, sportowa wersja GT, której powstanie było konieczne, by 206 uzyskała homologację jako auto klasy WRC, a następnie odmiana kombi (oznaczana SW) oraz sedan. W 2003 r. pojazd przeszedł niewielki facelifting – zastosowano m.in. nowe przednie reflektory, tylne lampy i zderzak. Ponadto zmodyfikowano podwozie i zadbano o bogatsze wyposażenie. Produkcję zakończono w 2012 r.
Samochód oferowany jest w mnóstwie wersji wyposażeniowych, tak by każdy mógł znaleźć opcję idealną dla siebie. Niezawodne i bardzo udane silniki czynią z niego doskonałe auto miejskie. Wśród polecanych jednostek wymienić należy przede wszystkim benzyniaki 1.4, które można przystosować pod zasilanie LPG, a z diesli 1.4 HDi z Common Rail i turbosprężarką oraz wolnossący 1.9 D. Na uwagę zasługują też turbodiesle i jednostka 1.6.
Model wygląda ładnie zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Wnętrze na tamte czasy było szczytem nowoczesności, choć dziś patrząc na twarde i mało przyjemne w dotyku plastiki, ma się mieszane uczucia. Nie da się jednak ukryć, że przy projektowaniu kabiny położono ogromny nacisk na funkcjonalność i ergonomię. Choć środek nie jest nazbyt przestronny, autem może komfortowo podróżować od 4 do 5 osób, z tym że na tylnej kanapie może być trochę ciasno. Niemniej auto mimo upływu czasu jest atrakcyjne wizualnie i tanie w eksploatacji – nie koroduje, rzadko ulega awariom, a części zamienne do niego są tanie.
Następca modelu 206. Podobny do poprzednika, ale przestronniejszy w środku i z większym bagażnikiem. Debiutował w 2006 r. W trzy lata po premierze przeszedł restylizację, a po kolejnych trzech zszedł z taśm produkcyjnych, jednak na drogach obecny jest do dziś. W sprzedaży pojawił się jako 3- i 5-drzwiowy hatchback, niemniej z czasem ofertę uzupełniły wersje kombi i coupe-cabriolet.
Samochód prezentuje rasowy styl. Świetne proporcje, dynamiczna linia, rzeźbione nadkola i mocniej zaokrąglony tył robią pozytywne wrażenie. Na uwagę zasługują też duże przeszklenia, dzięki którym zachowana jest bardzo dobra widoczność. Solidny i precyzyjny układ jezdny wraz z systemami wspomagającymi gwarantują wysoki komfort podróżowania, a sztywna konstrukcja zaopatrzona w zaawansowane rozwiązania technologiczne gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Dobrze wykończone i ergonomiczne wnętrze zostało zaprojektowane z zachowaniem wszelkich zasad funkcjonalności.
Klienci mogą wybierać spośród kilku odmian napędów benzynowych, w tym najmocniejszej GTI, i dwóch diesli: 1.4 i 1.6 HDi o bardzo udanych konstrukcjach, które przy niezłych osiągach wykazują niskie zużycie paliwa. Zresztą cała gama silnikowa jest nowoczesna, oszczędna i prezentuje świetne parametry Auto jest tanie w utrzymaniu, małogabarytowe i wygodne, a więc idealne do codziennego użytkowania w przestrzeni miejskiej.
307 to kompaktowe auto z segmentu C (klasa wyżej niż 206). Produkowane w latach 2001-2011. Początkowo dostępny tylko jako hatchback w 3 i 5 drzwiach. W rok po premierze na rynku ukazała się wersja Break (kombi) i cabrio-coupe – 307 CC ze składanym, sztywnym dachem chowanym pod pokrywą bagażnika. Po czasie ofertę uzupełniła też wersja SW ze szklanym dachem i oddzielnymi fotelami z tyłu, które można było wyjąć. Wspomnianą odmianę można było zarejestrować na 7 miejsc i tym samym przekształcić w minivana, a w razie potrzeby dwa fotele znajdujące się w ostatnim rzędzie zdemontować. Model można było kupić w opcji z mocniejszym, 2-litrowym silnikiem benzynowym. Obie wersje: Break i SW miały o 10 cm większy rozstaw osi w porównaniu do pozostałych odmian. Poza tym w kombi klamki miały kolor nadwozia, a relingi dachowe były czarne, natomiast w wersji SW klamki i relingi były srebrne.
Peugeot 307 to auto przestronne, z dużą ilością miejsca w środku. Prezentuje świeży, nowoczesny design, w którym mocno zwracają na siebie uwagę wysokie, skośne lampy przednie, dyskretna atrapa chłodnicy, podcięte klosze lamp z tyłu oraz duży zderzak. Tak samo jak w innych projektach marki obecny jest „uśmiechnięty” wlot powietrza. Nadwozie posadzone jest na zmodernizowanej platformie z 306. Dzięki doskonałej pracy zawieszenia, można liczyć na dobrą przyjemność z jazdy. Seryjne wyposażenie obejmowało m.in. ABS, kontrolę trakcji, 4 poduszki powietrzne, wspomaganie kierownicy, elektryczne szyby i manualną klimatyzację. W opcji dodatkowej dostępna była m.in. skórzana tapicerka i rozbudowany system audio.
Samochód napędza jedna z 9 jednostek silnikowych: benzynowe 1.4, 1.6 i 2.0 w kilku zakresach mocy, diesle 1.6 i 2.0 HDi oraz hybryda. Każda z proponowanych konstrukcji jest w miarę udana, jednak z uwagi na osiągi najlepiej postawić na dwulitrowego diesla w najmocniejszej wersji. Co prawda jego eksploatacja wychodzi nieco drożej niż pozostałych jednostek, jednak świetna dynamika jazdy w pełni to wynagradza.