SUV do 50 tys. zł – polecane modele
2024-04-03Pierwsze objawy nadchodzących awarii, których lepiej nie bagatelizować
2024-09-24Każdy samochód wyposażony jest w kilka filtrów, które chronią konkretne podzespoły przed uszkodzeniem. Ich regularna wymiana pozwala zapewnić prawidłową pracę silnika/konkretnych układów i obniżyć ryzyko kosztownych awarii. W miarę użytkowania pojazdu elementy te zużywają się, dlatego niezwykle ważna jest ich regularna wymiana. Jakie filtry i jak często należy wymieniać?
Spis treści:
Filtry w aucie podlegające regularnej wymianie
Filtr oleju – co ile wymiana i jak ją przeprowadzić?
To jeden z najważniejszych filtrów w samochodzie. Odpowiada za wydajną pracę jednostki napędowej. Poprzez oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, które dostają się do układu smarowania wraz z powietrzem oraz produktami powstającymi w czasie spalania, sprawia, że silnik dłużej zachowuje swoje parametry wyjściowe. Jego wymianę zaleca się zrobić raz w roku albo po przejechaniu 10-15 tys. km, ale nie rzadziej niż co 30 tys. km, najlepiej w pakiecie z olejem.
Aktualnie w samochodach stosuje się dwa rodzaje filtrów: filtr oleju puszkowy i wkład filtra oleju. Element znajduje się w pobliżu silnika. W zależności od modelu dostęp do niego uzyskuje się z góry, po otworzeniu maski, albo spod spodu – zlokalizowany jest w okolicach korka spustu oleju. Jeśli w pojeździe zamontowany jest jedynie wkład filtra, do jego odkręcenia wystarczy tylko klucz nasadowy. Natomiast w przypadku gdy zastosowany został cały filtr wymagający odkręcenia specjalnym kluczem, konieczna będzie wizyta w serwisie.
Filtr powietrza – co ile wymiana i czym objawia się jego niedrożność?
Filtr powietrza warunkuje jakość pracy silnika. Zbudowany z gumowego lub plastikowego stelaża, papierowego elementu filtrującego oraz dodatkowej włókniny. Czasem wyposażony jest w metalową, wzmacniającą konstrukcję siatkę. Umieszczony w układzie dolotowym. Jego główne zadanie to oczyszczanie powietrza trafiającego do komory silnika z pyłu, kurzu, owadów i innych drobnych zanieczyszczeń. Zatkany powoduje spadek osiągów silnika, zwiększenie zużycia paliwa i wzrost ryzyka poważnego uszkodzenia jednostki napędowej.
Kontrolę jego stanu technicznego i wymianę zaleca się raz na rok lub po zrobieniu 20-30 tys. km przebiegu, przy czym w miejscach o dużym zapyleniu powietrza, warto przeprowadzać wymianę częściej.
Filtr paliwa – co ile wymiana i jaka jest jego funkcja?
To ważny filtr, o którego wymianie często zapominamy, co może mieć przykre w skutkach konsekwencje. Odpowiedzialny za oczyszczanie paliwa z osadów i cząstek stałych, które przedostają się do jednostki napędowej razem z benzyną/olejem napędowym. Chroni wtryskiwacze przed nadmiernym zużywaniem się. Montowany w każdym samochodzie z jednostką wysokoprężną i w większości aut z napędem benzynowym. Zapchany skutkuje problemami z uruchomieniem silnika i utratą momentu obrotowego. Niedrożny przyczynia się też do zwiększonego zużycia paliwa.
W autach z silnikiem diesla lub z bezpośrednim wtryskiem paliwa wymianę rekomenduje się raz na rok lub co 10-30 tys. km. Natomiast w samochodach wyposażonych w pośredni wtrysk paliwa usługę wystarczy wykonać co 50 tys. km. Wymianę najlepiej przeprowadzić przed sezonem zimowym, w którym to napęd poddawany jest największym obciążeniom.
W większości przypadków wymiany można dokonać samodzielnie. Wystarczy odłączyć filtr od przewodów paliwowych i w to miejsce zainstalować nowy. Czasem do wymiany jest jedynie wkład filtra. Wtedy jedyne, co trzeba zrobić, to odkręcić mocowania, wyjąć stary filtr i założyć nowy zwracając uwagę na kierunek przepływu paliwa. W przypadku utrudnionego dostępu lub niedostatecznej wiedzy w tym zakresie, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca.
Filtr kabinowy – co ile wymiana i dlaczego warto ją przeprowadzać regularnie?
Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń w układzie, który wtłacza powietrze do kabiny samochodu. Jego zużycie objawia się m.in. parowaniem szyb lub nieprzyjemnym zapachem wydostającym się z nawiewów. Łatwo go wymienić samodzielnie. By zapewnić komfort podróży sobie i pasażerom oraz należycie zadbać o jakość powietrza, jakim będziemy oddychać w trakcie podróży, najlepiej zrobić to raz, dwa razy do roku, jesienią bądź po sezonie zimowym, a już obowiązkowo po przejechaniu 15 tys. km.
W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje filtrów: standardowe i z filtrem węglowym. Praktyka pokazuje, że skuteczniejsze w działaniu są produkty wyposażone w filtr węglowy, ponieważ zatrzymują do 100% szkodliwych substancji gazowych. Co prawda są nieco droższe, ale w tym wypadku nie warto oszczędzać.
Inne filtry, które warto wymienić
Prócz omówionych filtrów na liście serwisowej warto uwzględnić jeszcze m.in.:
- filtr automatycznej skrzyni biegów, który wychwytuje zanieczyszczenia krążące w przekładni. Wymiany najlepiej dokonać przy serwisowaniu oleju skrzyni biegów, czyli co jakieś 40-60 tys. km
- osuszacz układu klimatyzacji, który magazynuje i usuwa wodę odebraną z czynnika chłodzącego krążącego w układzie klimatyzacji. Wymiana powinna się odbyć raz na 2 lata.
- filtr oparów paliwa (węglowy), który odseparowuje i przechowuje opary paliwa ze zbiornika przed ich spaleniem. W większości przypadków służy przez cały okres użytkowania pojazdu. Chyba że ulegnie awarii, co zdarza się przy dużych przebiegach – wtedy wymiana jest nieunikniona. O jego zużyciu świadczą m.in. problemy z rozruchem silnika i unoszenie się zapachu paliwa w kabinie.