Samochody dostawcze do 3,5 tony to świetny wybór do firmy transportowej lub przewozowej. Ich ogromna funkcjonalność i możliwość dostosowania zabudowy do potrzeb danego przedsiębiorstwa zapewniają szerokie spectrum zastosowań. Dla wielu biznesów, i to z różnych sektorów gospodarczych, wystarczająca jest także ładowność, która w połączeniu z gabarytami umożliwiającymi pozostawienie auta nawet na parkingach podziemnych, powoduje, że są niebywale praktyczne. Ponadto pojazdy te oferują świetną dynamikę jazdy i są tanie w eksploatacji. Jakie samochody dostawcze do 3,5 tony używane cieszą się największą popularnością na rynku i na co zwrócić uwagę, kompletując flotę?
Spis treści:
Kluczowa rzecz to przeznaczenie i wielkość jednorazowo przewożonych ładunków. Samochód stale użytkowany na granicy ładowności może zwiększyć swoją awaryjność, co nie wróży dobrze dla portfela. Naprawy potrafią być kosztowne, a wyłączenie na dłużej chociażby jednego pojazdu z floty może narazić firmę na straty. Warto więc podejść do sprawy rozsądnie i zastanowić się, czy przestrzeń ładunkowa w wybranym pojeździe na pewno będzie wystarczająca.
Ogólnie rzecz biorąc, przy rzadkich i niewielkich dostawach lepiej sprawdzają się mniejsze samochody, takie jak Opel Vivaro czy Renault Trafic, w których można dokonywać swobodnych konfiguracji. To auta określane mianem osobowo-dostawczych ze względu na możliwość zwiększania przestrzeni ładunkowej przez demontaż siedzeń lub odwrotnie: przekształcania przestrzeni bagażowej w dodatkowe miejsca dla pasażerów za pomocą osadzania kanap. Przy mniejszych potrzebach warto rozważyć też zakup vana, takiego jak Renault Kangoo, Citroen Berlingo czy Ford Transit Custom, które zaopatrzone są w mniejszą, ale równie funkcjonalną przestrzeń ładunkową.
Natomiast dla właścicieli firm kurierskich, przewożących duże ładunki lub realizujących codzienne zaopatrzenie np. sklepów, piekarni, odpowiednie będą busy (furgony/blaszaki) z dość dużą przestrzenią ładunkową. Przewóz większej ilości towarów jednym kursem pozwala obniżyć koszty dostawy i zoptymalizować cały proces. W przypadku transportu towarów mrożonych i/lub wrażliwych na działanie wysokich temperatur, najlepszym rozwiązaniem jest zakup chłodni/izotermy lub wykonanie takiej zabudowy na platformie bądź specjalnym podwoziu.
Ponadto naturalnym jest, aby przy wyborze uwzględnić parametry spalania i ceny części zamiennych. Większość dostawczaków jest tania w eksploatacji, jednak odstępstwa od normy też się zdarzają. Wiele zależy od modelu, rodzaju i pojemności silnika. Niskim zużyciem paliwa mogą pochwalić się m.in. Renault Trafic, Renault Master, Ford Transit Custom czy Fiat Ducato, jednak i w tym przypadku wiele zależy od specyfikacji auta.
To średniej wielkości auto, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli firm przewozowych. Produkowane od 1980 r., a od 2014 r. na rynku dostępna jest III generacja. Oferowane w dwóch długościach i kilku typach nadwozia: typowo dostawcze, kombi, osobowe oraz w opcji z dachem standardowym i podwyższonym. Do wyboru są pojazdy z napędem przednim lub 4×4, wyposażone w silnik benzynowy lub diesla, przy czym najlepsze osiągi wykazuje 2-litrowy diesel dostępny w czterech wariantach mocy: od 110 KM do 170 KM.
Auto ma na wyposażeniu sześciobiegową skrzynię manualną, natomiast w mocniejszych jednostkach stosowane są dwusprzęgłowe automaty DCT. Pojemność przestrzeni ładunkowej wynosi od 5,8 m3 do 8,9 m3 w zależności od modelu. Samochód odznacza się świetnie zestrojonym zawieszeniem, sporą ładownością i dużą elastycznością w zakresie dostosowania przestrzeni bagażowej. Nie jest jednak pozbawione słabych punktów. Do największych z nich trzeba zaliczyć niemożność odsunięcia fotela na wygodną dla kierowcy odległość oraz umieszczenie lewarka zmiany biegów w taki sposób, że wysokim osobom brak wolnego miejsca na kolana.
To auto z kategorii niewielkich samochodów dostawczych zbudowane na bazie osobówki. Pierwsze modele, które weszły do sprzedaży w 1983 r., powstawały na płycie VW Golfa, natomiast późniejsze opierały się o konstrukcję VW Polo. W 2021 r. swój debiut miała V generacja, jednak największą popularnością w naszym kraju cieszą się auta IV generacji, produkowane w latach 2015-2020 i takich też najwięcej pojawia się w naszej ofercie. IV generacja korzysta z rozwiązań konstrukcyjnych VW Golfa i Tourana, co przekłada się na doskonałe właściwości jezdne i wysoki komfort podróżowania. Przestrzeń bagażowa jest w stanie pomieścić do 3,7 m3 i maks. 744 kg ładunku. Auto dostępne jest w wersji dostawczej (furgon) i osobowej (kombi) przystosowanej do przewozu 5 lub 7 osób.
W zestawieniu samochodów dostawczych do 3,5 tony używanych nie mogło zabraknąć tego trwałego i niezawodnego modelu. Ford Transit Van to największe auto w ofercie marki. Debiutował w 1965 r., by w ciągu następnych kilkudziesięciu lat przejść liczne metamorfozy. Dostępny w 5 długościach i 4 różnych wysokościach, z przestrzenią ładunkową wynoszącą 15,1 m3 idealną do przewozu większej ilości towarów lub dużych ładunków.
Auto wyróżnia się na tle innych charakterystycznym designem: wyraziste proporcje, kanciasta linia nadwozia, nisko osadzone reflektory, wysoka linia dachu. Jednak sam wygląd to nie wszystko. Elementem, który w tym samochodzie mocno zwraca na siebie uwagę, jest przede wszystkim silnik. Jednostki są mocne, wydajne, oszczędne i charakteryzują się wysoką kulturą pracy. Model doceniany jest też za przestronne wnętrze, które podwyższa komfort jazdy i dostępność V i VI generacji w wielu wersjach silnikowych.
To dostawczak, który pojawił się na rynku w 2012 r. i trzeba przyznać, że jest to auto świetnie zaprojektowane, z najlepszymi parametrami przestrzeni ładunkowej w swoje klasie. W obrębie modelu dostępnych jest wiele wariantów oraz wersji nadwozia, w tym rozstaw osi L1 i L2 – oba produkowane w dwóch długościach dachu: H1 i H2. Samochód jest niebywale wygodny w użytkowaniu m.in. za sprawą łatwego dostępu do przestrzeni ładunkowej, niskiego progu do załadunku oraz otwieranych tylnych drzwi dzielonych w stosunku 50:50 z możliwością blokady.
Pojazdy wyposażone są w wysokojakościowe silniki, które uzyskują doskonałe osiągi. Od 2016 r. pod maską umieszczane są jednostki 2.2 Duratorq TDCI o mocy od 100 do 155 KM, a w wersjach po lifcie – 2.0 TDCi lub EcoBlue o mocy 105/130/170 KM. Auto charakteryzuje dość niskie zużycie paliwa: średnie spalanie wynosi od 6,5-7,6 l na 100 km.
To auto, które w 2022 r. zdobyło status najlepiej sprzedającego się samochodu dostawczego na rynku. Debiutował na początku lat 80. XX w. W międzyczasie przeszedł liczne zmiany, a aktualnie dostępny jest w aż 75 wariantach! (furgony, platformy do zabudowy, platformy na ramie i z kabiną), wliczając w to różne modele jednostek napędowych i ich konkretne parametry techniczne. W pojeździe stosowane są trzy rodzaje silników: benzynowy, diesel i hybryda oraz trzy rodzaje napędów: przedni, tylny, 4×4.
Renault Master to samochód niezwykle komfortowy w użytkowaniu i wbrew pozorom lekki. Świetnie spisuje się na długich trasach, jest ekonomiczny i bezawaryjny. Średnie spalanie wynosi od 6,9-9 l/100 km, co przy jego gabarytach jest rewelacyjnym wynikiem. Niemniej jak na tak dużą bryłę pojazdu ładowność jest stosunkowo mała, choć dla wielu branż zupełnie wystarczająca.
Kolejny na naszej liście samochodów dostawczych do 3,5 tony używanych jest Peugeot Boxer. Produkowany w 4 długościach i 3 wysokościach do wyboru. Na rynku od 1994 r. Do dziś powstały 3 generacje. Zasilany wyłącznie silnikiem diesla o mocy od 100 do 180 KM. Jego przewagę rynkową stanowi szeroka oferta nadwoziowa (furgon, kombi, minibus, mixt, rama, zabudowa indywidualna) i ogromna przestrzeń bagażowa, której pojemność wynosi od 8 do 17 m3.
Bezpieczny, niezawodny i wytrzymały.
Mimo sporych rozmiarów doskonale się prowadzi. Nie należy jednak do kategorii aut oszczędnych. W zależności od stylu jazdy, wersji i ciężaru przewożonych ładunków pali od 8,6 l do 15 l na 100 km. Sporo kierowców narzeka też na słabe wyciszenie kabiny. Jednak wspomniane mankamenty w pełni wynagradza jego solidność, uniwersalność, mała awaryjność i możliwość zakupu na rynku wtórnym w przyzwoitej cenie. Bliźniacze do niego modele to Fiat Ducato i Citroen Jumper.
To jeden z największych dostawczaków do 3,5 tony obecnych na rynku. Produkowany od 1994 r. Aktualnie oferowany w 3 wysokościach nadwozia (2254 mm, 2522 mm, 2760 mm), 4 długościach i 3 rozstawach osi (3000 mm, 3450 mm, 4035 mm), w wersji z pojedynczą lub podwójną kabiną bądź przystosowanej do przewozów pasażerskich. Przestrzeń ładunkowa może pomieścić do 1750 kg ładunku. Dostęp do niej jest niebywale wygodny za sprawą szerokich dwuskrzydłowych tylnych drzwi oraz przesuwnych drzwi umieszczonych z prawej strony.
Samochód napędza diesel o mocy od 110 do 160 KM, przy czym słabsze jednostki doładowane są turbosprężarką i zaopatrzone w 4 cylindry w układzie rzędowym. Auto jest ciche, świetnie się prowadzi i – co ważne przy codziennym transporcie – generuje niskie koszty utrzymania. Przy standardowym obciążeniu spala ok. 8 l/100 km, co jest bardzo dobrym wynikiem. Do tego pojazdy mają trwałe zawieszenie i nie sprawiają większych problemów, nawet przy intensywnej eksploatacji.
Przygotowując zestawienie polecanych samochodów dostawczych do 3,5 tony używanych, nie mogliśmy pominąć Fiata Ducato. Model istnieje od 1981 r. W 2006 r. wypuszczono na rynek jego trzecią generację, która w 2014 r. przeszła gruntowny lifting nadwozia. Podobnie jak Citroen Jumper jest jednym z największych dostawczaków w swoje klasie. Dostępny w różnych wersjach nadwozia: furgon, kombi, panorama, skrzynia, podwozie z pojedynczą i podwójną kabiną, platforma, zabudowa brygadowa i specjalna; 4 długościach i 3 wysokościach.
Samochód wyposażono w diesla – bazowy silnik to 2.2 HDI o mocy 110 KM, który po latach wymieniono na rzecz 2.0 MultiJeta o mocy 115 KM. Z czasem podstawową jednostkę zastąpiły też mocniejsze silniki 2.3 MultiJet i 3.0 MultiJet od Iveco. Wielkość przestrzeni ładunkowej to od 8 m3 do 17 m3 w zależności od parametrów pojazdu. Za jej wygodną obsługę odpowiadają m.in. próg umieszczony na wysokości 55 cm, przesuwne drzwi boczne i tylne dzielone w stosunku 50:50. Fiat Ducato to samochód wytrzymały, niezawodny, komfortowy i ekonomiczny. Pali od 8-8,5 l na 100 km, a części zamienne do niego są tanie i łatwo dostępne.
Włoski samochód dostawczy do 3,5 tony produkowany od 1978 r. Aktualnie dostępny w różnych konfiguracjach, m.in. w wersji furgon z pełnym lub przeszklonym nadwoziem, podwozie z kabiną zwykłą lub przedłużaną, w 3 wysokościach nadwozia, 3 rozstawach osi i kilku długościach do wyboru. Podstawowa 3-osobowa kabina daje możliwość takiego dostosowania, by pojazdem mogło podróżować 6-7 osób.
Auto jest wszechstronne i po należytym przystosowaniu może służyć za bus, lawetę, tradycyjny dostawczak, samochód kempingowy, a nawet karetkę, jeśli jego przestrzeń bagażową doposaży się w odpowiedni osprzęt. Solidny, ergonomiczny i wytrzymały. Wyposażony w doskonałej jakości zawieszenie i wydajny układ przeniesienia napędu. Zasilany jednostką o pojemności 2.3 l i 3 l dostępną w różnych wersjach. Idealny do przewozu większych ładunków, oczywiście z zachowaniem maksymalnego dopuszczalnego obciążenia.
Legendarny model produkowany od 1950 r., który doczekał się aż 6 generacji, niemniej na szczególną uwagę zasługują dwie ostatnie: generacja T5, w której wdrożono napęd na przednie koła, oraz T6 dostępna w szerokiej gamie silnikowej. Aktualnie model występuje w kilku odmianach karoserii, kilku wersjach nadwozia (van, kamper, kombi, typowy samochód dostawczy, z kabiną, bez kabiny,) i kilku opcjach silnikowych: benzyna, diesel (pojemność od 1.9 l do 2.5 l), silnik 4Motion o różnych zakresach mocy oraz w wersji z napędem 4×4.
Samochód jest niesamowicie uniwersalny i podatny na wszelkiego rodzaju adaptacje. Lekki, niezbyt dużych rozmiarów, ale przy tym ładowny, solidny i wytrzymały. Tani w utrzymaniu i wyróżniający się nieco surferską stylistyką nadwozia. Nowsze wersje wyposażone są w nowoczesne systemy podwyższające komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Ostatnia z naszych propozycji, jeśli chodzi o samochody dostawcze do 3,5 tony używane. Mercedes Sprinter to wyższej klasy dostawczak ze średniej wielkości przestrzenią ładunkową, która może nie tylko służyć do przewozu towarów, ale i jako shuttle bus bądź stać się wyjściową bazą dla kampera (jednego nawet mamy w ofercie: Mercedes Sprinter camping). Wypuszczony na rynek w 1995 r., doczekał się 3 generacji.
To model, który oferuje szeroki zakres opcji w kwestii wyboru zabudowy i napędu: benzyna, diesel, LPG, hybryda, elektryk. Moc silnika może wynosić od 90 do 190 KM w zależności od wersji. Dostępny w 3 rozstawach osi, dwóch wysokościach dachu (dotyczy furgonów), dwóch długościach kabin w podwoziach, w wersji kombi, z napędem na przód, tył lub 4×4.
Samochód doskonale się prowadzi i zapewnia wysoki komfort jazdy, na który niewątpliwie wpływa niezawodna praca silnika. Natomiast do słabych elementów zaliczyć trzeba dość dużą podatność na rozwój korozji, a w starszych modelach słabo wyciszone wnętrze. Nie zachwyca też spalanie, zwłaszcza w mocniejszych jednostkach, gdzie dochodzi ono nawet do 18 l na 100 km. Jednak w słabszych wersjach utrzymane jest na niezłym poziomie, wynoszącym ok. 8,3 l/100 km.
Podsumowując, przekrój pojazdów z kategorii samochodów dostawczych do 3,5 tony używanych jest ogromny. By zaspokoić potrzeby rynku, w sprzedaży dostępne są zarówno auta o większej, jak i mniejszej ładowności, wykazujące większą elastyczność w zakresie dostępnej zabudowy i dostosowania przestrzeni bagażowej do branży oraz profilu działalności, jak również wyboru rodzaju i mocy silnika.