Już niedługo nowy kolor tablic rejestracyjnych?
2023-11-10Samochody dostawcze do 3.5 tony używane (i uszkodzone) – przegląd modeli
2023-11-28Sezon zimowy coraz bliżej, więc najwyższa pora, by rozejrzeć się za odpowiednimi oponami. Tych na rynku jest mnóstwo i dostępne są w szerokiej rozpiętości cenowej. Rozległa oferta utrudnia podjęcie decyzji, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik. Zebraliśmy najważniejsze informacje i omówiliśmy parametry, które należy wziąć pod uwagę przy selekcji, tak by spośród wielu ofert dobrać opony idealnie pasujące do konkretnego modelu auta. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze i komfortu jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Całość uzupełniliśmy o kilka poleceń produktów najwyżej ocenianych w testach i najchętniej kupowanych przez kierowców. Zapraszamy!
Spis treści:
Opony na zimę – charakterystyka
Klasy opon zimowych
Czemu jeszcze warto się przyjrzeć?
Zimowe opony – polecane modele
Opony na zimę – charakterystyka
Zanim przejdziemy do konkretów i poleceń, kilka słów o samej specyfice zimowych opon. Tym, co najbardziej charakterystyczne dla zimowego ogumienia, jest wzór bieżnika. Tworzące go klocki są grubsze, lameli jest więcej, a rowki są głębsze w porównaniu do tych, jakie mają opony letnie. Dzięki takiej budowie bieżnika zimowa opona dobrze „wgryza” się w leżący na jezdni śnieg i nie traci przyczepności na mokrej nawierzchni, bo głębsze rowki skutecznie odprowadzają wodę i pośniegowe błoto.
Różnice między oponami letnimi a zimowymi dostrzegalne są też w mieszance, z jakiej zostały zrobione. Materiał używany do produkcji zimowych opon zawiera dużo więcej krzemionki, by opona zachowała miękkość, a przez to lepiej trzymała się podłoża, w niskich temperaturach. Natomiast w kwestii dopasowania do konkretnego modelu samochodu, najważniejsze by ogumienie odpowiadało rozmiarowi felg i spełniało wymagania w zakresie ciężaru auta i jego osiągów.
Zimowe opony – podstawowe parametry
Przy wyborze zimowych opon należy uwzględnić takie dane techniczne jak: rozmiar, indeks nośności oraz indeks prędkości.
- Rozmiar opon powinien spełniać wymogi homologacji i być zgodny z zaleceniami producenta. Informacja o tym, jaki rozmiar opon zastosowano w pojeździe, znajduje się na tabliczce umieszczonej na słupku drzwiowym od strony kierowcy.
- Indeks nośności określa maksymalne dopuszczalne obciążenie dla jednej opony, jakie ta jest w stanie znieść przy najwyższej dozwolonej prędkości. Zaleca się, by wybierać ogumienie z indeksem równym bądź wyższym od wskazanego, aby zapobiec jego uszkodzeniu.
- Natomiast indeks prędkości określa, z jaką maksymalną prędkością może poruszać się pojazd na wybranym komplecie opon. Parametr ten nie może być niższy niż Q (możliwość rozpędzenia pojazdu do 160 km/h). Niemniej można go obniżyć maksymalnie o 2, a najlepiej o 1. Dlaczego? Opony o niższym indeksie są lżejsze i lepiej sobie radzą w głębokim śniegu, więc polecane są kierowcom, którzy na co dzień poruszają się po zaśnieżonych drogach.
Parametry są ważne, ale niejedyne. Prócz nich na względzie należy mieć takie aspekty jak: przewidywany budżet na zakup ogumienia, średni przebieg (roczny lub robiony w sezonie zimowym), styl jazdy, typ samochodu oraz rodzaj terenu, na jakim eksploatowane jest auto. Na podstawie wspomnianych danych łatwiej określisz, jakiej klasy opon potrzebujesz.
Klasy opon zimowych
W sprzedaży dostępne są trzy klasy opon zimowych: ekonomiczna, średnia i premium. O podziale i przynależności ogumienia do każdej z nich decyduje rodzaj użytej do produkcji mieszanki, wzór bieżnika oraz rozwiązania technologiczne i stopień ich zaawansowania zastosowane w procesie wytwórczym.
Klasa produktu decyduje o przyczepności opony do podłoża, jej żywotności, oporach toczenia i zużyciu paliwa. Ma też bezpośrednie przełożenie na cenę. Aby nie przepłacać lub odwrotnie – nie kupić opon niedostosowanych do codziennych warunków jazdy, warto wiedzieć, jaka jest specyfika produktów należących do każdej z klas.
Opony klasy premium
Modele z segmentu premium polecane są do samochodów o dużej mocy (aut sportowych, mocnych sedanów, limuzyn) i aut, które zimą robią ponad 10 tys. km, ponieważ cechuje je największa odporność na zużycie. Ich wybór rekomenduje się kierowcom, którzy jeżdżą szybko i agresywnie, zwłaszcza po drogach mniej uczęszczanych, rzadziej odśnieżanych (np. w górach) lub takich, gdzie na co dzień panują trudne warunki. Ze względu na najlepsze osiągi najdroższe na rynku.
Opony klasy średniej
Ogumienie zaliczane do klasy średniej polecane jest do samochodów o mocy do 130-170 KM, których przebieg w sezonie zimowym wynosi od 5-10 tys. km. Doskonale spisują się przy umiarkowanym, ale dość dynamicznym stylu jazdy, z prędkością maksymalną do 140 km/h. Najlepszy wybór, jeśli poruszasz się głównie po mieście i po powszechnie uczęszczanych trasach. Koszt tego typu opon? Średnia półka cenowa.
Opony klasy ekonomicznej
Produkty należące do klasy ekonomicznej to budżetowa opcja dla osób, które jeżdżą małymi, kompaktowymi samochodami o mocy do 100 KM i zimą robią przebiegi nieprzekraczające 5 tys. km. Odpowiednie dla kierowców, którzy funkcjonują w przestrzeni miejskiej i rzadko wyjeżdżają poza granice metropolii. Dobrze sobie radzą przy spokojnym stylu jazdy, bez gwałtownych przyspieszeń i zahamowań. Najtańsze spośród wszystkich dostępnych.
Jeśli zimą jeździsz niemal tylko po mieście, sugerujemy zdecydować się na opony klasy średniej lub ekonomicznej. Alternatywą dla nich mogą być też opony wielosezonowe (całoroczne), które łączą w sobie cechy opon letnich i zimowych. Ogumienie tego typu przystosowane jest do jazdy w błocie, deszczu i przy drobnym śniegu, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej -10°C. Opony wielosezonowe mają też charakterystyczny rodzaj bieżnika: jego środek ma więcej nacięć niż opona letnia, a zewnętrzna część składa się z masywnych klocków i mniejszej ilości rowków, które świetnie odprowadzają pośniegowe błoto.
Czemu jeszcze warto się przyjrzeć?
Są jeszcze trzy kwestie, które warto mieć na uwadze przy selekcjonowaniu ofert. Mowa o rodzaju bieżnika, drodze hamowania na mokrej nawierzchni oraz poziomie hałasu pracy.
Najpopularniejszym układem bieżnika jest bieżnik kierunkowy. Opony z tym bieżnikiem wykazują wysoką przyczepność do mokrych i śliskich nawierzchni, a ponadto doskonale odprowadzają wodę i pośniegowe błoto.
Drugi rodzaj to opony z bieżnikiem asymetrycznym, który podzielony jest na dwie strefy: jedna część odpowiada za utrzymywanie odpowiednich właściwości jezdnych na mokrych i śliskich powierzchniach, a druga za dobrą przyczepność na zakrętach. Tego typu ogumienie zapewnia dość wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy i świetną stabilność auta na zakrętach, nawet przy większych prędkościach. Nie da się jednak ukryć, że ogumienie z tym typem bieżnika spisuje się słabiej w niekorzystnych warunkach pogodowych aniżeli z bieżnikiem kierunkowym.
Trzeci, najprostszy w produkcji typ, to opony z bieżnikiem symetrycznym. Ten rodzaj ogumienia nie oferuje tak wysokich parametrów jakościowych jak dwa poprzednie, ale jest na tyle wystarczający, że w naszych warunkach klimatycznych całkiem nieźle się sprawdza. To w połączeniu z niskimi kosztami wytwórczymi powoduje, że symetryczny wzór bieżnika jest często stosowany w zimówkach klasy ekonomicznej.
Kolejny parametr, czyli droga hamowania na mokrej nawierzchni, oznaczany jest literami. Produkty najwyższej klasy znakowane są literą A, najniższej – literą G, przy czy do samochodów osobowych nie produkuje się opon w klasie D i G. W ich przypadku najniższy parametr oznaczany jest literą F.
Natomiast co do hałasu pracy, najlepiej decydować się na modele o jak najniższej wartości. Cicha praca opony, która nie wpada w drgania, to wyższy komfort dla kierowcy, pasażerów i otoczenia. Najciszej pracujące ogumienie oznaczane jest symbolem jednej fali i wartością 67/68 dB.
Zimowe opony – polecane modele
Wybór zimowych opon to sprawa bardzo indywidualna, jednak nie da się ukryć, że pewne modele wyróżniają się bardziej od innych i cieszą większą popularnością wśród klientów. Jeżeli chodzi o ogumienie najlepiej oceniane w testach to wymienić trzeba m.in. Continental WinterContact TS860, Bridgestone Blizzak LM001, Goodyear UltraGrip 9 czy Dunlop Winter Sport 5. Natomiast do najczęściej wybieranych przez kierowców należą np.: Dębica Frigo 2, Barum Polaris 3, Kormoran Snowpro B2, Fulda Kristall Control HP2.*
Podsumowując, jakość zimowych opon ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy i osiągi samochodu w trudnych warunkach pogodowych. Z uwagi na to, że komplet zwykle służy więcej niż jeden sezon, lepiej kupić nieco droższe i lepsze jakościowo ogumienie niż na siłę oszczędzać i tym samym nie tylko obniżać komfort jazdy, ale i pozbawiać się lepszej sterowności pojazdu.
*Źródło: Ł. Wulkanista, Jakie opony zimowe wybrać? Które opony zagwarantują bezpieczną jazdę?, https://wulkanista.pl/jakie-opony-zimowe-wybrac/ [dostęp: 07,11,2023].